ДЕОНТОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ ЯК СКЛАДОВА ПРОФЕСІЙНО-ЕТИЧНОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Виокремлено засади професійного етичного кодексу як основотворчого документа в деонтології соціального працівника. Виявлено роль етичного кодексу соціальних працівників з позиції професійно-етичної компетенції.
Проаналізовано зміст «Етичного кодексу спеціалістів із соціальної роботи» з позиції практичної значимості майбутніх у роботі фахівців з клієнтами та колегами. Адже трансформаційні процеси соціально-економічній, політичній сферах зумовили гострі проблеми у соціумі, що спричинили кризу в етично-моральній та культурній площині, яка характеризується девальвацією ціннісних засад, вульгаризацією суспільного життя. Відповідну роль у їх розв’язанні відіграють соціальні працівники. Від рівня етичного розвитку фахівця значною мірою залежить моральне здоров’я нації. Тому у його підготовці вагомого значення надається формуванню особистісних психологічних якостей, моральних рис, що відповідають фаховим вимогам, а також умінню спілкуватись, вести переговори, захищати інтереси клієнтів, співпрацювати з представниками суміжних професій тощо.
Розкрито роль фахових моральних якостей у професійному становленні соціальних працівників.
Виявлено, що існують особисті моральні якості, які є цінними для деонтології соціальної роботи, а саме: обов’язковість, відповідальність, совість, справедливість, сила волі, чесність, тактовність, терпимість, стриманість, любов до людей, самокритичність. Водночас комунікабельність, емпатія, толерантність, уважність і спостережливість – професійні риси, наявність яких є ознакою фаховості
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця ліцензія дозволяє вільно
- поширювати — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі;
- змінювати — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних
на наступних умовах:
-
зазначення Авторства — має вказуватися автор, розміщуватися посилання на ліцензію та вказуватися чи було внесено зміни до твору. Це може бути зроблено у будь-який розумний спосіб, але так, щоб не створювалося враження стосовно того, що ліцензіар підтримує чи схвалює автора або авторське використання твору;
- без додаткових обмежень — не можуть висуватися додаткові умови або застосовуватися технологічні засоби захисту, що обмежують права інших на дії дозволені ліцензією.
Посилання
Зозуляк-Случик Р. В. Основи деонтології в соціальній роботі та соціально-педагогічній діяльності / Р. В. Зозуляк-Случик // Соціальна робота і сучасність : теорія та практика : матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф., 20–21 травня 2010 року / М-во освіти і науки України, Національний технічний ун-т України «Київський політехнічний ун-т» [від. ред. Б. В. Новиков, Л. М. Димитрова]. – Київ : НТУУ «КПІ», 2010. – С. 42–44.
Бочарова В. Профессиональная социальная работа : личностно-ориентированный поход / В. Бочарова. – М., 1999. – 184 с.
Соціальна робота в Україні: перші кроки / Під ред. В. Полтавця. – Київ : КМ Асаdemia, 2002. – С. 29–44.
Вакуліна О. Про етику педагогічного спілкування / О. Вакуліна // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2006. – № 1. – С. 104–106.
Капська А. Соціальна робота : деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю / А. Капська. – Київ : ДЦССМ, 2006. – 306 с.
Ларіонова В. Глобальна етика в контексті нової цивілізаційної парадигми / В. Ларіонова // Українська етнопедагогіка у контексті розвитку сучасних теорій виховання та навчання : [за ред. проф. Н. Лисенко]. – Івано-Франківськ : Плай, 2005. – С. 24–34.
Лисовский В. Т. Диспуты на морально-этические темы / В. Т. Лисовский. – М. : Знание, 2008. – 164 с.
Шевчук К. С. Етичний вимір відповідальності в сучасному світі / К. С. Шевчук // Актуальні питання культурології : текст [альманах наукового т-ва «Афіна» кафедри культурології : Матеріали Другої Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Культуротворчий потенціал молоді і перспективи культурної інтеграції людства у ХХІ ст.»] – Рівне, 2007. – Випуск 5. – С. 39– 43.
Шостак А. Бесіди з етики / А. Шостак. – Львів : Свічадо, 1999. – 120 с.