ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ОСВІТИ У ПЕРІОД З 1990 ПО 2015 РОКИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У статті порушено питання основних тенденцій розвитку освіти на теренах України протягом 1991–2015 років. У зазначений період відбувалися події, що позитивно або негативно впливали на процес реформування освіти.
Проаналізовано останні дослідження і публікації плеяди науковців у яких простежуються ключові тенденції функціонування та розвитку освіти.
Висвітлено передумови становлення національної системи освіти в умовах реформування.
Розкрито основні аспекти Державної національної програми «Освіта» («Україна ХХІ століття»).
Здійснено глибокий аналіз освітньої політики за роки незалежності. Надано характеристику основних тенденцій розвитку освіти в зазначений період. На основі доктрини про освіту виокремлено основні тенденції розвитку освіти, це – пріоритетність освіти, демократизація, гуманізація, гуманітаризація, національна спрямованість, відкритість, дитиноцентризм, критичне мислення, орієнтованість на учня, педагогіка партнерства, інноватика, творча спрямованість освітнього процесу, особистісно-зорієнтоване навчання, підвищення якості освіти, компетентнісний підхід та інтегрування навчання і виховання. Надано коротку характеристику кожного з них.
Проаналізовано основні нормативно-правові акти, що регулювали питання освітньої політики. Охарактеризовано процес формування нормативно-правового підґрунтя національної системи освіти. Дана оцінка впливу євроінтеграційних процесів на становлення системи освіти. Науково-методична стратегія детально описана в Національній доктрині розвитку освіти, де велика увага приділялася інноваційним тенденціям в освіті.
У статті автором розглянуто теоретичний аспект модернізації Закону України «Про освіту». Порушено питання активізації міжнародної співпраці, готовність до впровадження передових практик в освіті та прийняття європейського вектору розвитку.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця ліцензія дозволяє вільно
- поширювати — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі;
- змінювати — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних
на наступних умовах:
-
зазначення Авторства — має вказуватися автор, розміщуватися посилання на ліцензію та вказуватися чи було внесено зміни до твору. Це може бути зроблено у будь-який розумний спосіб, але так, щоб не створювалося враження стосовно того, що ліцензіар підтримує чи схвалює автора або авторське використання твору;
- без додаткових обмежень — не можуть висуватися додаткові умови або застосовуватися технологічні засоби захисту, що обмежують права інших на дії дозволені ліцензією.
Посилання
Державна національна програма «Освіта» («Україна ХХІ століття»). URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/896-93-%D0%BF.
Закон України «Про освіту» 1991 рік. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1060-12.
Закон України «Про освіту» 1996 рік. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1060-12/ed19990813.
Закон України «Про освіту» 2017 рік. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19.
Мойсеюк Н. Є. Педагогіка: навчальний посібник. / Київ, 2007. 655 с.
Національна доктрина розвитку освіти: затв. Указом Президента України від 17.04.2002 р. №347. Освіта. 2002. 24 квіт. (№14). С. 2-4.
Авшенюк Н.М. та ін. Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні. Київ: Педагогічна думка, 2016. 448 с.