ПСИХОЛОГІЧНА ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ ВИХОВАТЕЛІВ ЗАКЛАДІВ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У статті охарактеризовано змістовні та методичні особливості психологічної підготовки майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти. Зазначено, що ефективність психічного розвитку дитини залежить від рівня професійної підготовки педагога, особливе місце у якій займають психологічні дисципліни. На основі аналізу процесу викладання та оволодіння студентами психологічними дисциплінами визначено ряд проблемних моментів, які пов’язані як зі специфікою предмету психології як науки, так і особливостями здобувачів вищої освіти (рівень розвитку психічних пізнавальних процесів, сформованість особистісних характеристик, мотивація та ін.). Експериментальне дослідження показало, що не зважаючи на цікавість до психологічної науки, розуміння її необхідності, спостерігається відмінність у сприйнятті психологічних дисциплін студентами різних курсів. Визначено, що існують труднощі застосування досягнень психології у практичній професійній діяльності, які зумовлені розходження між рівнем психологічної інформованості і вмінням практичного використання набутих знань. Зазначено, що психологічна підготовка забезпечується навчальними дисциплінами, зміст яких спрямований на формування у майбутнього вихователя закладу дошкільної освіти загальних та спеціальних компетентностей відповідно до стандарту вищої освіти за спеціальністю 012 «Дошкільної освіти». Показано, що підвищити рівень психологічної підготовки, забезпечити розвиток пізнавальної активності студентів та формування стійких професійних інтересів дозволяють різноманітні форми, методи організації і проведення навчальних занять. Наголошується на ефективності та доцільності проблемного викладу матеріалу, використанні інтерактивних методів та мультимедійних засобів навчання, що сприяє формуванню системи знань, умінь, навичок, які відповідають вимогам сучасності та дозволять майбутнім педагогам закладів дошкільної освіти успішно застосовувати їх у роботі з дітьми раннього та дошкільного віку.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця ліцензія дозволяє вільно
- поширювати — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі;
- змінювати — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних
на наступних умовах:
-
зазначення Авторства — має вказуватися автор, розміщуватися посилання на ліцензію та вказуватися чи було внесено зміни до твору. Це може бути зроблено у будь-який розумний спосіб, але так, щоб не створювалося враження стосовно того, що ліцензіар підтримує чи схвалює автора або авторське використання твору;
- без додаткових обмежень — не можуть висуватися додаткові умови або застосовуватися технологічні засоби захисту, що обмежують права інших на дії дозволені ліцензією.
Посилання
Пасічніченко А.В., Ковалевська Н.В. Формування психологічної компетентності майбутнього вихователя дошкільного навчального закладу у процесі професійної підготовки. Педагогіка та психологія [Харків], 2016. Вип. 53. С. 340–349.
Вяткин Б.А., Щукин М.Р. В.С. Мерлин о проблемах психологической подготовки будущего учителя в педагогическом вузе (к 115-летию со дня рождения ученого). Образование и наука, 2013. № 1(100). С. 146–151.
Матвєєва М. Сучасні підходи до викладання психології у вищому навчальному закладі педагогічного профілю. Вісник Львівського університету. Серія: педагогічна, 2005. Вип. 19. Ч. 1. С. 281–288.
Стандарт вищої освіти за спеціальністю 012 «Дошкільної освіти» для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Київ, 2019. 20 с. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/vishcha-osvita/zatverdzeni%20standarty/2019/11/22/2019-11-22-012doshkilna-B.pdf
Семиченко В.А. Методичні проблеми викладання психології у вищій школі. Проблеми сучасної педагогічної освіти. Серія: Педагогіка і психологія [Ялта], 2005. Вип. 8. Ч. 2. С. 3–12. URL: http://science.cfuv.ru/wp-content/uploads/2015/10/31.pdf#page=3
Богініч О.Л. Шляхи вдосконалення системи підготовки фахівців дошкільної освіти. Педагогічна наука: історія, теорія, практика, тенденції розвитку, 2008. Вип. №1. URL: http://www.intellect-invest.org.ua/pedagog_editions_e-magazine_pedagogical_science_arhiv_pn_n1_2008_st_9/
Лозенко А. Проблемна лекція у контексті особистісно спрямованої дидактичної підготовки майбутніх вчителів початкової школи. Психолого-педагогічні проблеми сільської школи, 2011. Вип. 39. С.132-137.
Розвиток психологічної культури особистості в процесі безперервної освіти/ кол. авт.; під ред. С.Б. Кузікової, Г.Є. Улунової. Суми: Вид-во СумДПУ імені А.С. Макаренка, 2018. 224 с.
Ковалевська Н.В., Пасічніченко А.В. Особливості організації розвивального ігрового середовища в ЗДО. Дошкільна освіта у сучасному соціокультурному просторі [Полтава], 2019. Вип. 3. С. 88–93.
Атаманчук Н.М., Черкас О. Мультимедійні засоби навчання студентів закладів вищої освіти. Збірник матеріалів VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених «Наукова молодь-2020» (м. Київ, 21 жовтня 2020 р.). Київ, 2020. С. 78–80.