ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ УЧНІВ ІНКЛЮЗИВНОГО КЛАСУ З ПОРУШЕННЯМ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Досліджено теоретичні засади формування інформаційної компетентності, обумовлені реальним станом сформованості мовленєво-комунікаційної та когнітивної сфер учнів інклюзивного класу з порушенням інтелектуального розвитку. На основі визначених концептуальних засад побудовано модель формування інформаційної компетентності як раціонального поєднання структурних (мета, зміст, результат) та функціональних (принципи, підходи, засоби) компонентів. Розглянуто підходи та принципи щодо формування інформаційної компетентності, які зумовлюють стратегії підтримки учнів з порушенням інтелектуального розвитку в освітньому середовищі інклюзивного класу.
Обґрунтовано, що процес формування інформаційної компетентності доцільно організовувати у єдності взаємопов’язаних і взаємообумовлених складників, спрямованих на розвиток мовленево-комунікативної, когнітивної, емоційно-вольових сфер та облаштування сприятливого просторово-фізичного середовища. Встановлено, що процес розвитку інформаційної компетентності учнів з порушенням інтелектуального розвитку є наскрізним і продуктивними за умови творчого підходу до організації їхньої навчальної діяльності.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця ліцензія дозволяє вільно
- поширювати — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі;
- змінювати — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних
на наступних умовах:
-
зазначення Авторства — має вказуватися автор, розміщуватися посилання на ліцензію та вказуватися чи було внесено зміни до твору. Це може бути зроблено у будь-який розумний спосіб, але так, щоб не створювалося враження стосовно того, що ліцензіар підтримує чи схвалює автора або авторське використання твору;
- без додаткових обмежень — не можуть висуватися додаткові умови або застосовуватися технологічні засоби захисту, що обмежують права інших на дії дозволені ліцензією.
Посилання
Статистичні дані. URL: https://gov.ua/statistichni-dani.
Бондар В.І. Диференційоване навчання дітей з особливостями інтелектуального розвитку в закладах загальної середньої освіти. Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки): збірник наук. праць. [Камянець-Подільський], 2019. Вип.13. С. 5–18.
Синьов В., Матвєєва М., Хохліна О. Психологія розумово відсталої дитини. Київ: Знання, 2008. 359 с.
Колупаєва А. Спеціальна освіта в Україні та модернізація освітньої галузі. Особлива дитина: навчання і виховання, 2014. №3. С. 7–11.
Мартинчук О. Сутність поняття і зміст професійної компетентності фахівця у сфері інклюзивного навчання дітей з тяжкими порушеннями мовлення. Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія 19. Корекційна педагогіка та спеціальна психологія: Збірник наукових праць. Київ: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2014. Вип. 28. С. 130–136.
Ніколенко Л., Ніколенко Н. та ін. Освітньо-професійна програма «Спеціальна освіта» першого (бакалаврського) рівня. Дніпро. URL: https://www.dnu.dp.ua/docs/osvithi_programy/2019/bakalavr/015_1_b.pdf
Саламанська декларація про принципи, політику та практичну діяльність у галузі освіти осіб з особливими освітніми потребами. URL: https://zakon.rada.gov.ua./laws/show/995_001-94.
Both T., Black K. Developing learning and participation in Countries of the South (The role of an index for inclusion). Hawkings. Paris: UNESCO, 2001. URL: https://unesdoc. Unesco.org./images/0014/001471/147140eo.pdf.
Zoreman T. Essential inclusive education-related outcomes for Alberta pre-service teacher. Alberta Journal of Educational Research, 2010. №56(20). P. 124–142.
Blandul V., Bradea A. Developing psychopedagogical and methodical competences in special/inclusive education teachers. Problems of education on the 21st centry, 2017. №75(4). P. 335–343.