АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ – ОСНОВА ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ СУЧАСНОГО ВИКЛАДАЧА ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Актуалізовано питання активізації академічної доброчесності на всіх рівнях освіти та досліджень, що сприятиме формуванню професіоналізму викладачів і здобувачів у закладах вищої освіти.
Наголошено, що наріжним завданням суспільства, орієнтованого на стабільний розвиток та спадкоємність, має бути формування професійної спільноти, яка сповідує принципи академічної доброчесності, а фахівців освітньої галузі – підтримка ідей академічної доброчесності.
Зазначено, що поняття академічної доброчесності суголосне з основними етичними нормами людської поведінки, що формуються в спільноті науковців, науково-педагогічних працівників і здобувачів освіти та є запорукою довіри між членами освітянської спільноти, де кожен намагається інвестувати власне доброчесне ставлення в розвиток свого наукового середовища.
Акцентовано, що в університетській системі забезпечення принципів академічної доброчесності та етики академічних взаємовідносин мають бути створені логічно пов’язані між собою складники: нормативна база, структурні підрозділи та уповноважені комісії, інформаційна база, інструменти контролю додержання академічної доброчесності в освітній і науковій діяльності закладу вищої освіти.
Висвітлено зміст роботи щодо запровадження ідей академічної доброчесності у ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет». Наведено приклади роботи кафедри педагогіки вищої школи щодо популяризації норм академічної доброчесності (онлайн-курси, онлайн-стажування, підвищення кваліфікації, навчальні дисципліни, силабуси тощо).
Наголошено на необхідності більшого популяризування академічної доброчесності та мотивації науковців, викладачів, здобувачів вищої освіти будувати свою кар’єру відповідно до задекларованих у ній принципів, що сприятиме чіткому орієнтиру до сталого розвитку.##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця ліцензія дозволяє вільно
- поширювати — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі;
- змінювати — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних
на наступних умовах:
-
зазначення Авторства — має вказуватися автор, розміщуватися посилання на ліцензію та вказуватися чи було внесено зміни до твору. Це може бути зроблено у будь-який розумний спосіб, але так, щоб не створювалося враження стосовно того, що ліцензіар підтримує чи схвалює автора або авторське використання твору;
- без додаткових обмежень — не можуть висуватися додаткові умови або застосовуватися технологічні засоби захисту, що обмежують права інших на дії дозволені ліцензією.
Посилання
Професійний стандарт на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти»: Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства № 610 від 23.03.2021 р. URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=22469103-4e36-4d41-b1bf-288338b3c7fa&title=RestrProfesiinikhStandartiv.
Про вищу освіту: Закон України № 1556-VII від 1 лип. 2014 р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1556-18
Довідник з академічної доброчесності для школярів / уклад. М. В. Григор’єва, О. І. Крикова, С. Г. Пєвко; за заг.ред. О. О. Гужви. Харків: ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2016. 64 c.
Савенкова Л.В. та ін. (авт.-укл.) Навчання студентів академічній доброчесності у бібліотеці ЗВО: методичні поради. Київ: УБА, 2016. 39 с.
Manly T.S., Leonard L.N.K., Riemenschneider C.K. Academic integrity in the information age: virtues of respect and responsibility. Journal of Business Ethics, 2015. № 127. С. 579–590.
Академічний тлумачний словник української мови. URL: http://sum.in.ua/
Лесик М., Савченко А. Академічна доброчесність в університеті: погляд і роль студентів. URL: https://academiq.org.ua/novyny/akademichna-dobrochesnist-v-universyteti-poglyad-rol-studentiv/
Фундаментальні цінності академічної доброчесності (переклад з англ) / за ред. Т. Фішмана. Університет Клемсон, 1999. 39 с.
Бойченко М.І. Інституційні засади академічної доброчесності: філософська та правова концептуалізація. Філософія освіти. 2019. № 1. С. 97–114
Рекомендації для закладів вищої освіти щодо розробки та впровадження університетської системи забезпечення академічної доброчесності: Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти № 11 від 29 жовт. 2019 р. URL: https://naqa.gov.ua/wp-content/uploads/2019/10/Рекомендації-ЗВО-система-забезпечення-академічної-доброчесності.pdf
Щодо рекомендацій з академічної доброчесності для закладів вищої освіти: Лист МОН України № 1/9-650 від 23.10.2018 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v-650729-18#Text
Рекомендації щодо застосування критеріїв оцінювання якості освітньої програми: Затверджено Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти 17 листоп. 2020 р. Київ: Український освітянський видавничий центр «Оріон», 2020. 66 с.