АКСІОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД В СИСТЕМІ КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКОЇ ОСВІТИ: МІЖНАРОДНІ НАСТАНОВИ І НАЦІОНАЛЬНІ РЕАЛІЇ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Передумовою запропонованого дослідження є констатація того факту, що світова культурна ситуація нині зазнає радикальних змін. У зв’язку з цим, зростають якісні вимоги до суб’єктів відповідної культурної активності – передусім фахівців галузі культури і мистецтв. Метою, запропонованого дослідження є з’ясування рівня відповідності сучасної національної культурно-мистецької освіти міжнародними настановами щодо промоції аксіологічних підходів.
Показано, що у міжнародні практиці типовим є визнання важливості ціннісних аспектів, що засвідчує система міжнародних правових актів.
Встановлено суперечність між міжнародними настановами ціннісного характеру й концептуальними освітніми програмами, що регламентують професійну підготовку фахівця в галузі культури і мистецтв в Україні.
Обстоюється перспективність залучення ціннісних положень міжнародних актів у процес проєктування аксіорозвивального середовища як засобу формування аксіокомпетентності майбутнього фахівця галузі культури і мистецтв.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Ця ліцензія дозволяє вільно
- поширювати — копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі;
- змінювати — реміксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних
на наступних умовах:
-
зазначення Авторства — має вказуватися автор, розміщуватися посилання на ліцензію та вказуватися чи було внесено зміни до твору. Це може бути зроблено у будь-який розумний спосіб, але так, щоб не створювалося враження стосовно того, що ліцензіар підтримує чи схвалює автора або авторське використання твору;
- без додаткових обмежень — не можуть висуватися додаткові умови або застосовуватися технологічні засоби захисту, що обмежують права інших на дії дозволені ліцензією.
Посилання
Андрущенко В. Ціннісна невизначеність особистості та її подолання засобами освіти. Вища освіта України. 2015. № 3. С. 5–13.
Barnes M. What is the relevance of axiology to education? The University of Texas at Austin, 2018. URL: https://www.quora.com/What-is-the-relevance-of-axiology-to-education (дата звернення: 11.05.2021).
Berkowitz M.W. What works in values education. International Journal of Educational Research. 2011. Vol. 50. Issue 3. Pp. 153–158.
Дем’янюк В.В. Професійно-ціннісна підготовка як практичний засіб формування ціннісно-смислової сфери майбутніх фахівців. Вісник Черкаського університету. Серія «Педагогічні науки». Черкаси, 2018. Вип. 14. C. 23–28.
Пелех Ю., Кукла Д. Система цінностей майбутнього фахівця і його місце на сучасному ринку праці. Рівне: Волинські обереги, 2019. 184 с.
Lovat T. What is values education all about? 2005. Education services Australia. URL: http://www.curriculum.edu.au/verve/_resources/Terry_Lovat_VE_Newsletter.pdf.
Підлісний М.М. Проблеми аксіології та шляхи їх вирішення. Дніпро: Видавець Біла К.О., 2020. 164 с.
Амельченко Н. Цінності об’єднаної Європи. Київ: Лабораторія законодавчих ініціатив, 2013. 42 с.
Договір про Європейський Союз. Верховна Рада України. Законодавство України: офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_029#Text.
European Education and Culture Executive Agency. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2021. 16 р. URL: https://op.europa.eu/o/opportal-service/download-handler?identifier=14e9fb62-cfde-11eb-ac72-01aa75ed71a1&format=pdf&language=en&productionSystem=cellar&part= (дата звернення: 11.05.2021).
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Верховна Рада України. Законодавство України: офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#n2588.
Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження. Верховна Рада України. Законодавство України: офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/952_008#o31.
Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні: монографія / за заг. ред. В.Г. Кременя. Київ: КОНВІ ПРІНТ, 2021. 384 с.
Про основні компетенції для навчання протягом усього життя: Рекомендація 2006/962/ЄС Європейського Парламенту та Ради (ЄС) від 18 грудня 2006 року. Верховна Рада України. Законодавство України: офіційний сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_975#Text.
Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти: Постанова Кабінет міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/266-2015-%D0%BF#Text.
Затверджені стандарти вищої освіти. Міністерство освіти і науки України. URL: https://mon.gov.ua/ua/osvita/visha-osvita/naukovo-metodichna-rada-ministerstva-osviti-i-nauki-ukrayini/zatverdzheni-standarti-vishoyi-osviti.
Заклади освіти, що належать до сфери управління Міністерства культури та інформаційної політики України. Міністерство культури та інформаційної політики України: офіційний сайт. URL: https://mkip.gov.ua/files/pdf/Заклади%20освіти.pdf.